پردیس

ماداگاسکار Catharanthus roseus

 

MADAGASCAR PERIWINKLB

این گیاه نام فارسی ندارد به همین دلیل آن را به نام انگلیسی آن وینکا می خوانیم، ماداگاسکار در بسیاری از مناطق از اوایل تابستان تا فصل یخبندان گل می‌دهد؛ در مناطقی که یخبندان ندارند این گیاه تقریبا در هر موقع از سال می‌تواند گل دهد. وینکاها را در گلدان یا جعبه گل بکارید.

شرح ویژگی‌ها

چندساله‌ حساسی که معمولا به صورت یک‌ساله ای حساس پرورش می‌یابد، توده‌ای متراکم و انبوه از برگ‌های براق به رنگ سبز تیره با رگه‌های سفید در مرکز را دارا می باشد. بر نوک ساقه‌ها، گل‌های مسطح، و پنج پر به رنگ‌های سفید، سرخ یا صورتی می‌روید که پهنای آنها به 5 سانتی‌متر می‌رسد.

ارتفاع و گستردگی

ارتفاع و گستردگی این گیاه معمولا 30 تا 45 سانتی‌متر می باشد، هرچند در مناطقی که یخبندان ندارند بزرگتر است.

بهترین محل پرورش

آفتاب کامل؛ خاک معمولی با زهکشی خوب تحمل گرما، آلودگی و خشکی را نیز دارد.

شیوه پرورش

برای رسیدن به نتایج بهتر نشای این گیاه را در بهار خریداری کنید؛ رشد این گیاه از دانه، به کندی انجام می‌گیرد. اما اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، در داخل خانه 10 تا 12 هفته قبل از آخرین یخبندان، دانه را در عمق 6 میلی‌متری بکارید. تا وقتی که دانه‌ها جوانه بزنند گلدان‌ها را در محلی گرم (24 تا 27 درجه سانتی‌گراد) قراردهید. بعد گلدان‌ها را به اتاقی با دمای معمولی ببرید. 12هفته پس از آخرین یخبندان یعنی وقتی که خاک گرم شد نهال‌ها را بیرون ببرید. اوایل تابستان نوک ساقه‌ها را بچینید تا گیاه متراکم‌تر شده گل‌های آن بیشتر شوند.

کاربرد در فضای سبز

یک‌ساله‌ای زیبا برای بسترگل های حاشیه‌ها، مرزها و راه‌روها که مراقبت از آن راحت است.

نام‌های متداول دیگر

vinca, rosy periwinkle.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)