پردیس

باغ گل های اصفهان

اصفهان، این شهر لاجوردی که چونان نگارستانی دلپذیر، و مرواریدی گرانبها و بی بدیل در مرکز فلات ایران زمین خوش می درخشد، اینک در طلوع راستین دیگری از رونق آبادانی زیباتر و با شکوه تر از دیروز و روزگاران پیشین با پرنیان رنگ در رنگ گل ها و فضاهای سبز و دلاویزی که در هر کوه و بر زنش چشم نوازی می کنند، در هم می آمیزد تا زیبایی و شادابی را در فضاهای شهری مفهومی تازه بخشد. در عصری که «ماشینیسم» و رشد قارچ گونه صنایع آلاینده، محیط زیست انسان و موجودات زنده را به مخاطره افکنده و آلودگی هوا سر منشا بسیاری از بیماری های تنفسی و مرگ ومیرهای ناگهانی شده است و در فصلی از تاریخ که خطرات ناشی از آلودگی هوا و کاهش موحش نازک شدن لایه ازن، نگرانی عموم ملل جهان را برانگیخته است و آینده ای تاریک را برای ابنا بشر به تصویر می کشاند، نمی توان در چاره اندیشی و یافتن راه برون رفت از مشکلات تعلل ورزید. باید باور کنیم که یک نهضت بزرگ ملی در ایجاد یک محیط سالم شهری می تواند التیام بخش و ضامن سلامتی روح و جسم شهروندان باشد. پس باید دریچه ای به باغ امید گشود و رویش و سخاوت را به نظاره نشست. خوشبختانه از چند سال پیش به این سو، فضاهای سبز شهر اصفهان در پرتو برنامه ریزی ها و تلاش های شهرداری و سازمان پارک ها و فضاهای سبز گسترش یافته است، به گونه ای سرانه فضای سبز این شهر به ازای هر شهروند به مرز حدود 5/13 مترمربع رسیده که در مقایسه اجمالی به حداقل استاندارد جهانی یعنی 15 مترمربع نزدیک شده است. این فضاهای سبز که مشتمل بر فضاهای دل انگیز حاشیه زاینده رود و پارک های محلی و کوهستانی و جنگلی است زیبایی، شادابی و پالایش نسبی هوای شهر اصفهان را باعث گردیده است. باغ بزرگ گل ها است و جای جای آن باغ در باغ، اما این پروژه معظم، واسطه عقد پارک های شهر به شمار می رود. ویژگی و امتیاز منحصر به این باغ را باید در وجود چند گانه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقی آن جستجو کرد که امید می رود با جذابیت های چشمگیر خود، استعدادهای توریستی شهر اصفهان را بیش از پیش افزایش دهد و تقویت کند. این طرح به عنوان یکی از طرح های مهم و بزرگ اصفهان + 22 به بهره برداری می رسد تا بدین وسیله بر زیبایی ها و مناظر دیدنی این شهر بیفزاید و دانشجویان و دانش پژوهان بتوانند از این مکان استفاده نمایند و اوقات فراغت خود را با گل و گیاه سپری کنند. در طراحی این باغ اقلیم خشک منطقه اصفهان موردتوجه قرار گرفته و آب به صورت فواره هایی کوتاه جریان می یابد و سرانجام به برکه ختم می شود، همچنین عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای این باغ تبلور عینی یافته است.

معرفی قسمت های مختلف مجموعه باغ گل ها

پاویون ورودی: ساختمانی به ابعاد 6×9 و ارتفاع 6 متر در دو اشکوب است که طبقه همکف آن شامل دو قسمت شمالی و جنوبی (در سمت شمالی پلکان ساختمان و در سمت جنوبی دفتری جهت ارایه بروشور و اطلاعات باغ و نمایش بذر گل ها) است. طبقه اول به صورت صفه است که از این صفه می توان محوطه کلی پارک را نظاره نمود و طبقه دوم که شامل یک سالن است، برای ارایه فیلم و اسلاید انواع گیاهان منظور گردیده است.

باغ صخره ای: وسعت این باغ 2500 متر و ارتفاع 3 متر است و 250 گونه گیاهان صخره ای که نمایی از طبیعت را ارایه می نمایند، دراین باغ کاشته شده است.

آبشار باغ: این آبشار در سمت شرقی باغ صخره ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری،حجم قابل توجهی از آب به داخل برکه ریزش می کند و جریان می یابد. در ساختمان آبشار از انواع سنگ های رودخانه ای استفاده گردیده است تا آبشار کاملا طبیعی جلوه نماید.

برکه: به منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ برکه ای به مساحت حدود 3500 مترمربع در ضلع جنوب شرقی باغ پیش بینی گردیده است.

محوطه مخصوص کودکان: در این محوطه با استفاده از انواع پرچین ها، طرحی پیش بینی گردیده است که بچه ها بتوانند با گریز و اختفاء ساعاتی از وقت خود را در باغ بگذرانند.

محوطه باغ: سطح کلی قطعات باغ چمنکاری و... با پیش بینی انواع باغچه ها در طرح های متنوع- از گل های فصلی یکساله، دو ساله، دایمی و درختچه های زینتی ممکن استفاده می گردد. در مرکز باغ، برای ایجاد طرح فرش که یکی از نقش های اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع نشاء گل ها استفاده می گردد. معابر باغ که حدود 5000 مترمربع است با نوعی کفپوش (سنگ های گرانیت) با طرح های خاص مفروش گردیده است.

باغ رز: در قسمتی از باغ، باغچه هایی به منظور کشت انواع گل رز در ایران در نظر گرفته شده است.

آمفی تئاتر روباز: در ضلع شرقی باغ گل ها، در انتهای محور اصلی به منظور برگزاری نمایشگاه های مختلف و مراسم جشن و سخنرانی، با استفاده از تنه درختان فضایی به شکل آمفی تئاتر پیش بینی شده است که ظرفیت آن حدود 250 نفر است.

گلخانه: به منظور پویا بودن باغ گل ها، با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت 700 مترمربع در ضلع شمال شرق باغ پیش بینی شده است که با فراهم نمودن انواع اقلیم در طول فصل زمستان بازدیدکنندگان می توانند نظاره گر انواع گل ها باشند.

نرده های گیاهان دارویی و خوراکی: این مجموعه با مساحتی در حدود 1170 مترمربع دارای 132 گونه از انواع گیاهان دارویی و خوراکی موجود در مناطق مختلف ایران است که براساس یک سری مطالعات، انتخاب و نسبت به کشت آن اقدام شده است.

موقعیت این مجموعه در شمال باغ است.

باغ سوزنی برگان: این قسمت دارای انواع درختان سوزنی برگ است که مساحتی بیش از 2166 مترمربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی الیه دریاچه واقع گردیده است. تنوع گونه ها در این مجموعه بالغ بر 86 گونه است.

باغ گیاهان پیازی: دراین مجموعه که با انواع گیاهان پیازی شکل گرفته است، سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه هایی که با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگاری دارند، منظره زیبایی به نمایش گذاشته شود. تعداد گونه های این مجموعه 38 گونه و مساحت آن بالغ بر 740 مترمربع است.

مجموعه گونه های زنبق: این مجموعه نیز با مساحتی در حدود 900مترمربع در ضلع شرقی باغ و در کنار آمفی تئاتر با تعداد 46 گونه گیاهی پیش بینی شده است که دارای گونه های متعدد زنبق است.

مجموعه پرچین: به منظور جداسازی و تفکیک قطعات مختلف از پرچین های متفاوت با گونه مورت، انواع شمشاد، و زرشک استفاده گردیده که طول عملیات اجرایی در این بخش به 1540 متر بالغ می گردد.

مجموعه گونه های داوودی: این مجموعه نیز با مساحتی درحدود 900 مترمربع در ضلع شرقی باغ با تعداد 26 گونه گیاهی پیش بینی شده است که دارای گونه های متعدد از گل های داوودی است.

آب نما: معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع 80×40 سانتی متر همراه با فواره های متعدد چرا گردیده که طراوت و زیبایی خاصی به مجموعه بخشیده است. آب مورد استفاده از مرکز باغ به منتهی الیه آب نما متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می یابد. به منظور کاهش هزینه کارگری و حداکثر استفاده از آب و همچنین ایجاد محیطی مرطوب، از آبیاری تحت فشار استفاده شده و کلیه سطوحی که امکان آبیاری و بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است. جهت تامین نور مناسب و روشنایی باغ در شب از پایه های بلند به همراه پروژکتور جهت نورپردازی به روش متمرکز استفاده شده است. همچنین پایه های کوتاه با نور ملایم در مسیرهای حرکت پیش بینی گردیده است که فضای زیبایی را در شب ایجاد می نماید. با عنایت به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گل ها سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان مجموعا در قسمت های مختلف باغ تعداد 395 گونه گیاهی کاشته شده است.

مشخصات فنی باغ گل ها

سنگ گرانیت: 4000 مترمربع

جدول گذاری و محوطه باغ: 4200  متر طول از نوع تیشه ای

مساحت ساختمان سر درب ورودی: 180 مترمربع

محوطه سازی پارکینگ: 4345 مترمربع

جدول گذاری پارکینگ 600 متر طول

کانال سازی با سنگ تیشه ای: 300 مترمربع

احداث حوض ها با سنگ تیشه ای: 80 مترمربع

احداث برکه: 3177 مترمربع

(کف برکه از سنگ ضایعات و بدنه ها از سنگ لاشه ساخته شده است)

کف فرش: 2500 مترمربع

زیرسازی در کل معابر باغ: 7453 مترمربع

محوطه سازی ورودی با سنگ مالون: 1500 مترمربع

بدنه سازی با سنگ مالون: 250 مترمربع

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)