پردیس

نام علمی: Foeniculum Vulgare

 

نام تیره: Vmbelliferae

نام انگلیسی: Fennel

رازیانه

شرایط محیطی مطلوب: در آفتاب کامل باید پرورش داده شود. خاک غنی از هوموس که زهکشی مناسب داشته باشد را می پسندد.

راهنمای پرورش: بذور را در محیط بیرون از منزل، در فصل بهار یا پاییز کشت نموده، محیط پرورش را مرطوب نگه دارید. پس از جوانه زنی به فاصله 15 سانتی متر از هم، تنک انجام دهید. رازیانه گیاهی است که به جابجایی نشا حساس است ودر اثر نشاکاری یا انتقال از بین می رود.

عادات رشدی: رازیانه، یک گیاه دایمی نیمه مقاوم به سرما است که اغلب به عنوان گیاه یکساله کشت می شود. تا 2/1 متر، ارتفاع می گیرد. برگهای نرم با رنگ سبز آبی دارد.

زمان گلدهی: در فصل تابستان از تیر تا شهریور و گاهی تا مهرماه گل خواهیم داشت. گل آذین چتری با گل های ریز زردرنگ تشکیل می شود.

آفات و بیماریها: این گیاه آفت و بیماری متداولی ندارد.

برداشت: قبل از گلدهی، می توان برگها را برای مصرف تازه برداشت نمود.

به علاوه برگها را می توان منجمد کرد. بذور این گیاه را باید وقتی برداشت نمود که کاملا خشک شده اند اما هنوز شکاف نخورده اند تا روی زمین پخش شوند. مرحله تکمیلی خشک کردن بذور، روی کاغذ تمیز صورت می گیرد.

نکات مهم: طعم مطبوع رازیانه، با گرما از بین می رود.

استفاده در فضای سبز: از این گیاه به دلیل داشتن ارقامی با برگهای برنزه، در تولید کنتراست های رنگی در فضای سبز استفاده می شود. رازیانه یک گیاه زینتی بلند ارتفاع است. که در باغ گل ها می توان از آن استفاده کرد. به دلیل مصارف دارویی، در باغچه سبزیجات هم کاربرد دارد. هم بذر و هم برگ های آن قابل مصرف هستند.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)