پردیس

شرکت فوژان دشت

رزومه شرکت فوژان دشت

شرکت فوژان دشت در سال 1381 تاسیس گردید و به خاطر ماهیت شرکت و اعضای آن که عموما کارشناسان کشاورزی بودند ، رشته فضای سبز را انتخاب نمود.

در سال 1383 با اضافه شدن مهندس شریعتی که از افراد خبره فضای سبز کشور هستند زمینه فعالیت از کشاورزی به فضای سبز تغییر یافت.

وی در رزومه کاری خود مدیر مسئولی ماهنامه پیام سبز، سیمای محیط و استانداردهای معماری منظر و فضای سبز را دارد.

در اواخر سال 1383 طرح ایجاد دیوار حایل سبز از سوی ایشان به شهرداری تهران ارایه شد و از آنجا که هنوز در کشور در این خصوص فعالیتی صورت نگرفته بود با استقبال مواجه نشد اما شرکت با اطمینان از ابداع خود تلاش خود را متوقف نکرد.

در سال 1384 ابداع خود را تحت عنوان گلفوژ به ثبت رساند و اولین قرارداد در مقیاس متوسط خود را با سازمان فضای سبز شیراز منعقد کرد و در پایان همان سال با استقبال بی نظیر شهروندان و گردشگران قرار گرفت.

و تا کنون ادامه دارد

اولین نمونه اجرا شده کوچک در ایران

هر چند زیر پل بهنوش اجرائی کوچک بود اما نشان داد که یک راه حل موفقیت آمیز است ولی به دلیل قرارگیری در مکانی نامناسب و به دلیل کمبود نور و انتخاب گیاهان نور پسند تا مدت ها نتوانست هدف اصلی که همانا ایجاد فضای سبز بود را به مخاطبین عرضه کند.

شاید به دلیل فقدان اطلاعات کافی یا دلایلی دیگر مدیران شهری در تهران با نگاهی بدبینانه به ایده جدید برخورد کردند، هیئت مدیره تصمیم گرفت این ایده را در معرض انتخاب مدیران شهری در سایر شهرها قرار دهد و با مجله سیمای محیط اولین آگهی تبلیغاتی را منتشر کرد.

اولین پروژه بزرگ در کشور

مذاکرات زیادی صورت گرفت و در نهایت اولین پروژه بزرگ دیوار حائل سبز با سازمان پارک ها و فضای سبز شیراز منعقد شد.

این پروژه از چند جهت حائز اهمیت بود:

1- کارآمدی این شیوه را برای تحکیم و تثبیت ترانشه های موجود در شهرها نشان می داد

2- نقش خود را برای ایجاد فضای سبز در شیب های بیش از 150 در صد نشان می داد

3- برای زیبا سازی شهری عنصر فضای سبز را بهترین گزینه معرفی می کرد.

4- برای معرفی قابلیت شرکت در بهترین و پربازدید ترین نقطه یعنی بلوار سعدیه – 500 متری آرامگاه شیخ اجل سعدی- و روبه روی باغ زیبای دلگشا واقع شده بود

با سپاس بی پایان – روابط عمومی شرکت فوژان دشت

پروژه های انجام شده در شهرهای مختلف کشور

در بخش پروژه ها تعدادی تصاویر از شرایط مختلف اجرا در شهرهای متفاوت در سایت شرکت www.golfuzh.com ارایه شده است، در زیر نام برخی از شهرهایی که دیوار حایل با استفاده از گلفوژ اجرا شده است تقدیم می گردد

تهران شهرداری مناطق مختلف تهران

شیراز(روبروی باغ دلگشا- اولین پروژه اجرایی کشور)سازمان پارکها

شهرکرد معاونت عمرانی شهرداری، مشهد سازمان پارکها و فضای سبز، نیشابور شهرداری نیشابورف بیرجند شهرداری بیرجند، شهر جدید پرند سازمان عمران، بندر عباس سازمان پارکها، شهر جدید پردیس سازمان عمران، بابل دانشگاه پزشکی بابل، شهرجدید مهاجران سازمان عمران، دماوند شهرداری دماوند، اراک شهرداری اراک، سنندج معاونت عمران، سنندج سازمان پارکها و ...

و دهها شهر کوچک و بزرگ دیگر، افتخاری بزرگ را نصیب این شرکت کوچک کرده است تا بتواند نقشی مهم را در زیباسازی شهرهای کشور ایفا کند.

از مدت ها قبل مطالعه نشان داده بود که متخصصین کشورهای مختلف از ابزار و مصالح ویژه ای برای تثبیت و تحکیم سطوح شیبدار استفاده می کنند و در کشور ما نیز شهرداری ها از کبل به عنوان راه حل ایجاد فضای سبز بر روی سطوح شیبدار استفاده می کردند و در حوزه عمرانی نیز از انواع دیوار حائل صلب، طره ای، گابیوم و ... استفاده می شد.

تثبیت شیب اتوبان مدرس و ایجاد فضای سبز بر روی آن نشان داد که ایده استفاده از بلوک های پیش ساخته می تواند راه حل مناسبی برای ایجاد فضای سبز بر روی سطوح شیبدار باشد و از طرفی یکی از نیاز های واقعی مدیریت شهری نیز محسوب می شد.

طرح های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت طرحی از یکی از کشورهای اروپایی با نیاز کشور ما همخوانی داشت انتخاب گردید. طراحی آغاز و تولید آن طی کنسرسیومی آغاز شد.

هم زمان با تولید اولین نمونه ها، مذاکره با مدیریت شهری آغاز گردید.

شروع همیشه سخت ترین مرحله فعالیت است اما مدیران شرکت از پای ننشستند و اکنون مفتخریم که مدیران برای حل مشکل خود گلفوژ را برگزیده اند.این آبشار در دل دیوار حایل سبز در خیابان بلوار سعدی شیراز روبروی باغ دلگشا طراحی شده است


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)